Att skapa förutsättningar för Jesus

Bana väg för Herren!

Jag har i predikan idag försökt beskriva en av våra stora utmaningar i att bana väg för Herren: Gud vill verka i en församling som söker enhet.

JESUS BÖN

Jesus bön är tydlig. I Joh 17: 21-23 läser vi hur Jesus bad "...att de alla skall bli ett och att liksom du, Fader, är i mig och jag i dig, också de skall vara i oss. Då skall världen tro på att du har sänt mig. Den härlighet som du har gett mig har jag gett dem för att de skall bli ett och för att liksom vi är ett, jag i dem och du i mig, de skall fullkomnas och bli ett. Då skall världen förstå att du har sänt mig och älskat dem så som du har älskat mig."

EXEMPLET ROM

Paulus fortsätter sedan på detta spår i sina brev. Till församlingen i Rom som stod i spänningar mellan olika kulturer och generationer skriver han "Måtte uthållighetens och tröstens Gud göra er eniga efter Kristi Jesu vilja, så att ni alla med en mun prisar vår herre Jesu Kristi Gud och fader. Godta därför varandra, så som Kristus har godtagit er till Guds ära." (Rom 15:5-7)

EXEMPLET KORINTH


Till församlingen i Korinth var Paulus penna än vassare. Splittringen höll på att bryta sönder hela församlingen. Man delade upp sig i grupper (1Kor 1:10), höll sig till olika ledare (1Kor1:17,3:4-9), gjorde skillnad på rik och fattig (1Kor 11:17-22) och framför allt var likriktade i hur Anden skulle verka i människor och stötte ut dem i periferin som inte passade in i den egna mallen (1Kor 12-14).

Paulus ord i 1 Kor 12:12-21 bör vi läsa med eftertanke:
Ty liksom kroppen är en och har många delar och alla de många kroppsdelarna bildar en enda kropp, så är det också med Kristus. Med en och samma Ande har vi alla döpts att höra till en och samma kropp, vare sig vi är judar eller greker, slavar eller fria, och alla har vi fått en och samma Ande att dricka. Kroppen består inte av en enda del utan av många. Om foten säger: "Jag är ingen hand, jag hör inte till kroppen", så hör den likafullt till kroppen. Och om örat säger: "Jag är inget öga, jag hör inte till kroppen", så hör det likafullt till kroppen. Om hela kroppen var öga, vad blev det då av hörseln? Om allt var hörsel, vad blev det då av luktsinnet? Men nu har Gud gett varje enskild del just den plats i kroppen som han ville. Om alltsammans var en enda kroppsdel, vad blev det då av kroppen? Nu är det emellertid många delar, men en enda kropp. Ögat kan inte säga till handen: "Jag behöver dig inte", och inte heller huvudet till fötterna: "Jag behöver er inte.

MOSE ILLUSTRERAR

Som illustration läste jag texten om hur Gud sa till Mose att lyfta sin stav för att klyva Röda havet. När Gud skulle göra mirakel så valde han att använda den träkäpp Mose burit med sig så många år. Det Gud använde var något Mose hela tiden hade haft vid sin sida, i sin hand. Räddningen kom inte genom änglar eller mirakel från höjden. Det Gud ville använda hade han redan. På samma sätt är det nu. Det Gud vill använda för sina mirakel i vår tid är de människor som du har haft vid din sida år ut och år in. Kanske är det som bara behövs att du, som Mose, lyfter dem., och Gud vill göra under.

REFLEKTIONER

  • Hur motverkar du Guds syften? 

    Det är ingen rolig fråga men ändå så viktig. Inför varje bibeltext behöver vi stanna upp och rannsaka vårt eget liv, våra tankar , ord, handlingar och syften. Genom att våga ställa oss själva de svåra frågorna skapar vi förutsättningar för att Gud ska få verka i oss. Lämna för en stund alla fel som andra gör. Nu är frågan: vad vill Gud i ditt liv?
     
  • Vad kan du göra för att bana väg för Herren?

    Följdfrågan är självklar. När vi låtit Guds ord genomlysa oss är det dags att gå till handling. Ofta är det inte så svåra eller stora steg som Gud utmanar oss med. Men vad det än är: var aldrig sen till handling när Gud inbjuder till nästa steg.

Bana väg för Jesus

~

Lyft upp varandra

2011-12-11

Marcus Sönnerbrandt

Pastor Aspnäskyrkan Järfälla