Laddar Evenemang
  • Detta evenemang har redan ägt rum.

Marcus Sönnerbrandt föreståndare  Pingstkyrkan Linköping möter
Lena Hjelm-Wallén och Johan Andersson (S)
i ett samtal om framtidens viktigaste frågor.

Lena Hjelm-Wallén
Kulturutskottet 1971-73
Justitieutskottet 1971-73
Utbildningsutskottet 1976-78, 1979-82
Skolminister 28 december 1973 – 8 oktober 1976
Utbildningsminister 8 oktober 1982 – 14 oktober 1985
Biståndsminister 14 oktober 1985-1991
Tillförordnad vice statsminister 1990.
Utrikesminister 1994-98
Vice statsminister 1995-2002
Tillförordnad justitieminister 2000
Tillförordnad försvarsminister 2002.

Johan Andersson
Riksdagsledamot
Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
Arbetsmarknadsutskottet
Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
Trafikutskottet
Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
EU-nämnden
Suppleant 2016-03-31 – 2017-12-31
Nordiska rådets svenska delegation
Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-31